položek
s DPH
  • Zobrazit

Historie

Knihkupectví U Malých … trocha z historie

 

Tak kde začít a nelhat :-)

Prodejna knih na Masarykově náměstí v Jilemnici má dlouholetou tradici. Zatím se mně nepodařilo zjistit ani přibližné datum vzniku prodejny knih ve stávajících prostorách domu čp.12. Vznik prodejny může být datován někdy okolo roku 1960, kdy prodejna patřila národnímu podniku Kniha.

V roce 1971 nastoupili do prodejny mí rodiče – Evžen a Marie. Kdo byl od kdy do kdy vedoucím, asi není vůbec důležité, každopádně za jejich působení prodejna dostala i za tvrdé totality svůj řád a smysl. Rodiče se snažili i přes tlak marxisticko-leninské literatury prodávat literaturu normální a více žádanou. Co si matně pamatuji, tak každou středu přivezla radiálka kovovou bednu na kolečkách, ve které byli složeny balíky knih různého druhu. Samozřejmě ty politicky důležité nesměly chybět v dostatečném množství! Ač tyto knihy rodiče objednávali v minimálním možném množství, byli vždy řádně tyto počty někým na podniku navýšeny! Literatura, která byla žádaná a našima objednávaná po desítkách a stovkách docházela v počtu velmi kráceném.

Kdo si chtěl koupit detektivku, či pěkný román, musel si ve čtvrtek ráno pořádně přivstat! Takže se na dobré knihy stáli fronty jako na banány či mandarinky! Naši se snažili občas něco různě poschovávat, aby mohli knihu nabídnout i lidem, kteří nemohli vždy ráno přijít. Táta si vedl záznamy a objednávky, jezdil na burzy knihkupců do Pardubic, kde s jinými knihkupci vyměňoval a vyměňoval, aby uspokojil co nejširší počet zákazníků. Oba krámem žili celým svým srdcem. Pamatuji, že po škole jsem místo do družiny chodil do krámu číst potajmu Foglarovky a Mayovky, které opravdu vycházeli velmi zřídka. Seděl jsem vzadu za regálem a hltal stránky jednu za druhou. S mladším bráchou jsme pak lezli ve skladu po poloprázdných kovových regálech a hráli si na z knih oblíbené vyčtené hrdiny.

Po revoluci v roce 1990 se začal rozvíjet trh s knihami rychlým tempem. Národní podnik Kniha se pomalu a jistě rozpadal (jako všechny národní podniky té doby), své prodejny začal postupně likvidovat. Otec, který se na tuto dobu po revoluci velmi těšil, si toho moc neužil. Vážně onemocněl rakovinou a ač s nemocí bojoval seč mohl, v dubnu 1991 této zákeřné nemoci podlehl. V létě tohoto roku dostala matka nabídku od podniku odkoupit zásoby knih včetně zařízení a pokračovat tak v dalším fungování prodejny. Naštěstí se toho ujal bratr Vítězslav, který v těchto pro mamku těžkých dobách po úmrtí otce se mohl vyvázat ze zaměstnání a s mamkou začali společně podnikat.

Já jsem v té době ještě dokončoval zaměstnání na Jednotě v Jilemnici, odkud jsem odešel pracovat do knihy na jaře 1992. Takže jsme mohli začít budovat „rodinný podnik“.

Postupně jsme začali v průběhu let následujících vytvářet novou tvář jilemnického knihkupectví. Někdy okolo roku 1996 se nám podařilo odkoupit od rodiny Hrubých domy čp.11 a čp.12 a tak byl položen základ všech rekonstrukcí, které mohly naplno vypuknout. V průběhu let 1996 – 2002 se začala prodejna postupně zvětšovat, modernizovat až do dnešní současné podoby. Domy dostaly původní podoby let předválečných, došlo k výměně oken, rekonstrukci výloh nahrazením železa dřevem, nové fasády :-) .Vrhli jsme se do podnikání jako hladoví vlci, každopádně nás to všechny moc bavilo, protože knižní trh se otevřel, začala vycházet literatura, která měla za normalizace červenou a tak se konečně čtenář dočkal! Postupně jsme rozšiřovali produkci knih o prodej MC,CD,VHS nosičů, začali jsme postupně prodávat učebnice, které jsme dodávali do všech typů škol. Jezdili jsme po výstavách, pořádali autogramiády, navštěvovali poutě a různé jiné prodejní akce. No prostě byli jsme v jednom kole.

 

Mamka okolo roku 2001 začínala čím dál méně docházet do krámu, protože zjistila, že by si již také mohla téměř po 30-ti letech nepřetržitého prodávání odpočinout. Však si to také za ty léta odpracované za pultem zasloužila! Docela bych rád viděl to množství knih co jí za ty léta prošlo rukama! Klobouk dolů před Vámi, milí rodiče, jak jste se dokázali vypořádat se svými zdravotními problémy (oba byly invalidní, matka měla obrnu na jedné noze, otec ve 12-letech ochrnul na obě nohy a chodil o berlích), vychovali dva syny, snad dobře :-) a dokázali mnoho let od rána do večera sloužit lidem za pultem!

Díky za vše, mámo a táto!

No a přišel rok 2006. Uzrála doba se rozejít ve společném podnikání s bratrem Vítězslavem, každý jít svou vlastní cestou a od 1.června 2006 pokračuji v rodinné tradici již sám. Postupně zeštíhlel i tým spolupracovníků, který v současné době tvoří mimo mé maličkosti také Lidmila Chrtková, Věra Lukešová, občas nám vypomůžou také dva studenti - syn Aleš a Eliška Charvátová. Jsme tu pro Vás naši milí zákazníci, doufáme, že se s Vámi budeme setkávat i nadále, a že se nám podaří plnit všechna Vaše přání a požadavky :-) .

Dnešní knižní trh představuje obrovské množství titulů všeho žánru. Knih vychází čím dál více, nejen od českých autorů, ale hlavně těch zahraničních autorů, překladů, no prostě mraky knih, což je dobře. Problém je ten, že se nakladatelství předhánějí v jejich vydávání, vzájemně se překrývají žánry, zákazník se naopak může tetelit blahem, protože vycházející literatura obsáhne všechny možné obory! Knihy samozřejmě nejsou lacinou záležitostí, ceny knih se postupně navyšují a tím nám knihkupcům, také postupně ubývá zákazníků :-( ne každý si v dnešní době může knihu zakoupit jak byl dříve zvyklý, což nás knihkupce velice mrzí! Stále doufáme a věříme, že čtenář na knihu nezanevře ač její cena bude jakáko-li a vždy si tu svou oblíbenou k nám přijde zakoupit!

Díky Vám všem co jste k nám kdy zavítali a ještě opět zavítáte, jste opravdu očekáváni …

 

Evžen Malý – knihkupec a otec :-)


KATEGORIE

Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Provozovatel: Knihkupectví U Malých s.r.o., Masarykovo náměstí čp.12, 514 01 Jilemnice, IČ: 27525643,
tel. a fax 481 543 016, evzen@knihajilemnice.cz
www.knihajilemnice.cz
Partneři:

Penzion Paseky nad Jizerou

Top produkty: Učebnice účetnictví 2015 - 1.díl: Štohl Pavel ;   Logico Piccolo rámeček ;   Logico Primo rámeček ;


JavaScript musí být povolen