Domů / Knihy / Populárně naučná pro dospělé / Umění / Architektura, design

Jak je to divně krásné, miláčku - skutečný příběh z doby 1. světové války - Máša Dadáková; Jan Konůpek


Žádné hodnocení. Kód: P315417 Produktové číslo: 9788075640444
Kniha, Pulchra, 2019, Máša Dadáková; Jan Konůpek
Dostupnost: externí sklad 2 ks
Vše 10 %
Cena před slevou: 699 Kč
Ušetříte: 70 Kč
Zlevněno z 699 Kč (Naše normální cena.)
nyní jen 629 Kč , plus doprava
Doba dodání: 2 - 5 Dnů
 
Jak je to divně krásné, miláčku - skutečný příběh z doby 1. světové války - Máša Dadáková; Jan Konůpek

Strhující románový příběh připomíná soubor vzájemné korespondence Jana Konůpka a Marie Dadákové z let 1915 a 1916. Autentický text z období 1. světové války, není jen unikátním dobovým dokumentem s množstvím historicky zajímavých informací ze společenského, kulturního a politického života, svým rozsahem, záběrem a kultivovaností jazyka jde bezesporu o literární skvost, jakých se už v současné době mnoho nenachází.

Známý symbolista a jeden ze zakladatelů českého literárního a výtvarného sdružení Sursum Jan Konůpek odpověděl v červnu 1915 na inzerát Marie Dadákové, která hledala „muže vysoké kultury ducha, milujícího přírodu a umění“. Od té doby si téměř rok a půl každý den psali. Podstata jejich dopisů je sice milostná, ale nevyplývá z obsahu prvoplánově. Naopak, velmi zřetelně se zde odrážejí jejich názory na knihy, které četli, dojmy z výstav výtvarného umění, psali si o divadle, o filmech, komentovali společenské události a politické poměry v zemi, jež byla necelý rok ve válce. Obsah korespondence tak přerůstá z ryze soukromé sféry do oblasti veřejné, společensko-kritické.

I když měl Jan Konůpek v roce 1915 za sebou již poměrně bohaté zkušenosti v oblasti výtvarného umění a byl u mnoha podstatných událostí v oboru (spoluzaložil například grafickou revui Veraikon, sdružení Sursum, nebo družstvo Artěl, byl ale i členem spolku Mánes) nebyl v té době stále tolik veřejně znám. Se skupinou Sursum měli pouhé dvě výstavy a symbolismus stále více zastiňovaly nastupující avantgardní směry, kubismus a futurismus. Marie Dadáková z Milovic na severní Moravě byla dcerou redaktora časopisu Hospodář, vzdělaná mladá žena, která, jak vidno z jejího inzerátu, byla na svou dobu i velmi emancipovaná a odvážná.

Z jejich korespondence vyvěrá radost, že vzájemně našli spřízněnou duši, mají podobné zájmy a názory. Přestávají si psát v polovině roku 1916, kdy Jan Konůpek požádal Mariiny rodiče o její ruku a následně se vzali.

Specifikace
Autor Máša Dadáková; Jan Konůpek
Nakladatel Pulchra
Rok vydání 2019
Počet stran 784
Jazyk CZE
Druh Kniha
Vazba Pevná bez přebalu lesklá
Rozměry 24 x 18 x 6,5 cm
ISBN 978-80-7564-044-4
Váha 1.4920000
Hodnocení
Toto zboží zatím nikdo nehodnotil. Buďte první a napište komentář nebo hodnocení.